Edukacja ekologiczna
Zgodnie z założeniami projektu pn.: „Ochrona krajobrazu oraz zasobów przyrodniczych przez zagospodarowanie nadbrzeża Jeziora Rajgrodzkiego w Rajgrodzie oraz terenów przyległych” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, w ramach którego została wybudowana ścieżka dydaktyczna – szlak turystyczny o łącznej długość 1,85 kilometra, planowane jest zorganizowanie szeregu warsztatów, zajęć edukacyjnych oraz wycieczek dla dzieci ze szkół z terenu naszej gminy, mieszkańców i gości przyjezdnych – turystów.
W ramach zajęć planuje się zapoznawanie dzieci, młodzieży oraz osób przebywających w naszej gminie z pięknem przyrody Jeziora Rajgrodzkiego m. in. poprzez:
- organizację plenerów malarskich dla dzieci i dorosłych,
- organizację warsztatów rzeźby, rękodzieła dla dzieci i dorosłych, związanych z przyrodą Jeziora Rajgrodzkiego,
- organizację warsztatów przyrodniczych dotyczących rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt bytujących w Jeziorze Rajgrodzkim,
- organizację latem pokazów i prezentacji na plaży miejskiej, połączonych z konkursami dot. wiedzy o przyrodzie Jeziora Rajgrodzkiego, o bioróżnorodności, gatunkach chronionych i powiązaniach ekologicznych,
- organizację konkursów fotograficznych dot. przyrody Jeziora Rajgrodzkiego,
- organizację konkursów literackich (poezja, piosenka, opis przyrody jeziora lub opowiadanie),
- wycieczki przyrodnicze dla szkół, letnich kolonii i obozów (wycieczki bezpłatne, w celu edukacji przyrodniczej),
- organizację plenerowych lekcji przyrody/ biologii, dwa razy do roku dla uczniów szkół z gminy,
- organizację zajęć rekreacyjnych z animatorem, w oparciu o ścieżkę przyrodniczą.
Wyżej wymienione aktywności edukacyjne będą dotyczyły nie tylko przyrody Jeziora Rajgrodzkiego położonego na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”, ale także jej powiązań z przyrodą pobliskiego Biebrzańskiego Parku Narodowego, obszarami Natura 2000 oraz przyrodą innych parków narodowych w regionie, a także przyrodą Litwy i Białorusi, ponieważ gatunki bytujące nad jeziorem bytują także na ww. obszarach. Ochrona przyrody nad Jeziorem Rajgrodzkim wpływa także na poprawę warunków życia wielu gatunków zwierząt na ww. terenach, zwierzęta migrują, a Jezioro Rajgrodzkie jest powiązane korytarzami ekologicznymi z województwem warmińsko-mazurskim, mazowieckim, Litwą i Białorusią.
Zajęcia edukacyjne dla dzieci i uczniów na ścieżce dydaktycznej mają na celu:
- rozbudzenie ciekawości poznawczej, doskonalenie sprawności i wrażliwości zmysłów,
- rozwijanie spostrzegawczości, twórczego myślenia, wyobraźni i fantazji,
- zapoznanie z otaczającą przyrodą i nauczenie szacunku do niej.
Powyższe warsztaty i zajęcia w plenerze przeprowadzone będą m. in. podczas imprez plenerowych organizowanych w naszej gminie. Na 2024 rok zaplanowane są następujące imprezy:
- W czerwcu odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy.
- 12 lipca zaplanowane jest uroczyste otwarcie inwestycji, które nastąpi podczas organizowanych corocznie „Dni Rajgrodu”, przypadających w tym roku w dniach 12 – 14 lipca.
- W październiku odbędzie się impreza cykliczna w Rajgrodzie pn.: „Dzień szczupaka”.
- 11 listopada w Dniu Niepodległości – odbędzie się jak co roku „Rajgrodzki Bieg Niepodległości”.
Wpisu dokonała:
Ewa Kisielewska
Referat Inwestycji i Rozwoju
Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie
Dni Rajgrodu 2024 r.
W dniach 12-14 lipca 2024 r. odbyły się jak co roku w naszym mieście „Dni Rajgrodu”. Udział w tych wydarzeniach wzięła duża liczba osób, zarówno mieszkańców naszej gminy, jak i osób przyjezdnych – turystów z różnych stron naszego kraju, a także artystów, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
W tym roku po raz pierwszy wszyscy mogli skorzystać z nowo powstałej inwestycji pod nazwą: „ Ochrona krajobrazu oraz zasobów przyrodniczych przez zagospodarowanie nadbrzeża Jeziora Rajgrodzkiego w Rajgrodzie oraz terenów przyległych” tzw. „Ścieżki bioróżnorodności”. Ścieżka cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza u osób przyjezdnych, którzy wprost są zachwyceni podczas spacerów po niej bo mogą na żywo obcować z piękną przyrodą Jeziora Rajgrodzkiego, obserwować mnóstwo ptaków oraz podziwiać piękne wschody i zachody słońca.
Jedną z takich osób jest Pan Kamil Woj – artysta muzyk, malarz, rysownik, który zachwycony pięknym zachodem słońca nad Jeziorem Rajgrodzkim stworzył swoją kolejną pracę.
Za zgodą Pana Kamila publikujemy jego dzieło i zapraszamy inne osoby z artystycznymi duszami do odwiedzania Rajgrodu, korzystania ze spacerów
po „Ścieżce Bioróżnorodności” i wyrażania swoich uczuć tworząc kolejne dzieła sztuki.
Zapraszamy również osoby zainteresowane do odwiedzenia strony Pana Kamila: https://kamilwojart.my-online.store/
02.08.2024 r.
PLENEROWA LEKCJA PRZYRODY NA „ŚCIEŻCE BIORÓŻNORODNOŚCI” WZDŁUŻ NABRZEŻA JEZIORA RAJGRODZKIEGO
We wtorek 29 października 2024 roku uczniowie klas czwartych (IVA i IVB) Szkoły Podstawowej w Rajgrodzie wzięli udział w plenerowej lekcji przyrody na „Ścieżce bioróżnorodności” połączonej ze spacerem wzdłuż nabrzeża Jeziora Rajgrodzkiego. Podczas spaceru uczniowie z zaciekawieniem słuchali o otaczającej ich przyrodzie, o jeziorze, roślinach, zwierzętach i rybach, przy czym trzeba przyznać, że też mieli sporą wiedzę na ten temat. Uczniowie zapoznali się z makietą umieszczoną na plaży, przedstawiającą przebieg ścieżki edukacyjnej oraz część miasta. Dużą radość sprawiła uczniom obserwacja przyrody przez umieszczone na punktach widokowych lunety oraz korzystanie z kaczkomatów, z których dzieci pobrały paszę i mogły nakarmić pływające w pobliżu kaczki.
Dziękujemy Panu Andrzejowi Graczewskiemu Dyrektorowi ZSP w Rajgrodzie oraz Paniom Małgorzacie Gorlo – Obryckiej i Joannie Zawadzkiej – nauczycielkom, które wspólnie z uczniami przeszły całą trasę, za możliwość zorganizowania takich zajęć.